Složení kosmetiky: Proč je dobré jej zkoumat? Vyznáte se v něm?

Většina z nás si už dokáže pohlídat chemie v potravinách. Víme, že se máme vyhnout éčkům, barvivům, umělým sladidlům, konzervantům, stabilizátorům chuti a tak dále. S kosmetikou to ale tak není, složení kosmetiky je pro laika pořád ještě záhada hlavolamu. Je těžké kvalifikovaně porovnat cenu versus výkon. Častokrát totiž vyšší cena nerovná se kvalita. Každý člověk by se měl však mezi výrobky orientovat.  Jen tak totiž může udělat správné rozhodnutí. Pro sebe, svoji rodinu, pro naši planetu. Ať chceme nebo ne, kvalitu našeho života zkrátka do velké míry ovlivňuje i kvalita kosmetických produktů, které běžně používáme.

Naše tělo je jako houba, absorbuje až 60 % všeho, co na sebe namažeme, nebo čím se umyjeme.  Alergie, ekzémy, poruchy imunity nebo dokonce v extrémních případech rakovina – to vše může být důsledkem nadměrného používání chemických látek, se kterými naše tělo denně přichází do styku.  Zde je přehled nejškodlivějších látek v kosmetice:

  • KONZERVANTY – Existují konzervanty přírodního původu, které jsou schváleny například EcoCertem nebo jinými certifikačními autoritami. Jejich úkolem je chránit výrobek před množením mikroorganismů. Některé jsou velmi mírné, jiné mohou škodit. My se podíváme na ty, které jsou velmi rizikové:

 

  • PARABENY – patří mezi 20 nejčastějších spouštěčů alergie, způsobují hormonální nerovnováhu a zasahují do přirozené aktivity pokožky. Nejčastěji je najdeme např. v přípravcích v péči o pleť s označením phenyl-, methyl-, otyl-, butyl-, paraben apod.

 

  • TRICLOSAN – jedná se o velmi toxický konzervant. Tato sloučenina chloru narušuje funkce kůže a při testování na zvířatech se zjistilo, že poškozuje ledviny, játra a vyvolává rakovinu. Nejčastěji ho obsahují zubní pasty, antiperspiranty a odličovací přípravky.

 

  • BHA (BUTYLATED HYDROXYANISOLE) a BHT (BUTYLATED HYDROXYTOLUENE) –tito dva škůdci zamezují žluknutí a často se využívají všude tam, kde se vyskytuje olej nebo tuk. Jsou velmi nebezpeční, je prokázané, že snižují plodnost a mohou vyvolávat rakovinu žaludku. Nejčastěji je najdete v dekorativní kosmetice a v hydratačních přípravcích.

 

  • METHYLISOTHIAZOLINE A BENZISOTHIAZOLINONE – další běžně používané konzervanty, které mají rovněž negativní vliv na naše zdraví. Jsou označovány jako kontaktní alergeny a jsou cytotoxické. To znamená, že jsou toxické přímo pro buňky a způsobují jejich smrt nebo zánět skrze poškození DNA.

 

  • Dále FORMALDEHYD, DIAZOLIDINYL UREA, IMIDAZOLIDINYL UREA, METHENAMINE A QUATERNIUM-15.