Organická kosmetika vs. přírodní kosmetika - kde je rozdíl?

Pro ty, kdož jsou ve světě kosmetiky bez chemických přísad nováčci je dobré si na začátek osvětlit několik pojmů neboť koupit zajíce v pytli přeci nechceme ani na Velikonoce.

 Přírodní kosmetika a produkty s přírodním původem jsou dneska trendem, proto není divu, že se všude zboží s přízviskem "přírodní" jen hemží. Pojďme si ale udělat v názvosloví pořádek, ať se vyhneme nákupům, kterých bychom později mohli litovat.

Jako přírodní kosmetiku lze dnes v podstatě označit všechno, co obsahuje ingredience, které mají svůj původ v přírodě. Proto se nenechte zmást a takový přípravek vždy ještě podrobně prostudujte. Může se stát, že kromě esence z heřmánku nebo levandule bude produkt plný běžných chemických aditiv, které jsou součástí složení konvenční kosmetiky - zejména parabeny nebo ropné deriváty. Je rovněž pravděpodobné, že přidané přísady rostlinného původu mohly vyrůst v rámci klasického zemědělství a byly hnojeny pesticidy.

Bio kosmetika či také organická kosmetika je to, co chceme aby se na nás smálo z nákupního košíku. Je totiž šetrná jak k našemu organismu, tak i k životnímu prostředí. Obvykle si značky nabízející organickou kosmetiku pořizují certfikáty, které sice výrobce vyjdou na určitou sumu peněz, deklarují ale organičnost produktu a zákazník jim dobře rozumí. Kromě vysokého podílu přírodních látek (záleží na certifikátu, obvykle je to okolo 95%) jsou všechny rostliny pěstovány v rámci biodynamického zemědělství. To ctí přirozený původ rostlin a nechává je růst v místech jejich samovolného výskytu. Rostliny se nehnojí chemicky a nepoužívají se ani geneticky modifikovatelné organismy. Většina certifikátů taktéž stvrzuje, že produkty nebyly testovány na zvířatech a jsou zcela veganské.
2

Pro nás spotřebitele je zvlášť potěšující záruka, že mezi ingrediencemi budou zcela chybět všechny syntetické látky, na které je pokožka náchylná a jejichž dlouhodobý dopad zatím nikdy nedokáže přesněji určit. Nemusíme se bát sulfátů, parabenů, ropných derivátů, minerálních olejů, EDTA, formaldehydu, ftalátů, triclosanu, hliníku, PEG anebo silikonů.

 5


Ačkoli je organická kosmetika díky způsobu výroby i pěstování ingrediencí zpravidla dražší, najdou se i značky, které patří cenově mezi ty únosnější. Kompletní kvalitní organickou vlasovou péči můžete například celou pořídit od značky Bioearth. Šampon, kondicionér i vlasové masky se pohybují v řádu dvou set korun.
Inspirovat se můžete třeba zde: https://www.vivabeauty.cz/vlasova-kosmetika/

7