EKO-PRANÍ: Proč prát ekologičtěji a co to vůbec obnáší?

Hodíme prádlo do pračky, nasypeme prací prášek, zalijeme aviváží, zmáčkneme knoflík a za několik desítek minut vytáhneme čistoskvoucí voňavé prádlo. Známe to všichni. A co je na tom nesprávně? Hned několik věcí. Běžné prací prostředky sice zatočí se skvrnou na kalhotech, vyvoní ložní prádlo ale zanesou něco mnohem důležitějšího: naši planetu. Některé běžně užívané ingredience totiž nejsou rozložitelné v přírodě a jsou toxické pro životní prostředí. Chemická aditiva jako třeba uměla parfemace jsou zase rizikové pro naši pokožku. Pojďme se tedy podívat na to, co znečišťuje domov nás všech, a co je z hlediska dlouhodobého používání nebezpečné pro člověka.

44891521_262977590922017_7478472634334707712_o

 

V běžných pracích prostředcích se většinou vyskytují chemické látky, které se v přírodě jen obtížně rozloží. Těžce odbouratelné a toxické jsou i avivážní prostředky. Zbytky syntetických derivátů ropných látek a umělých parfemací se mohou kumulovat ve vodních organismech a mohou negativně ovlivnit celý vodní ekosystém. 

 

  • FOSFÁTY: Výrobci je používají k odstranění tvrdosti vody. Jedná se o anorganické sloučeniny fosforu, které se dostávají do nádrží, rybníků a řek, způsobují nejen otravu ryb a jiných vodních organismů ale i přemnožení sinic.  

 

  • BĚLIDLA NA BÁZI CHLÓRU: Mohou být obtížně biologicky odbouratelná a produkovat dráždivé plyny. Potenciálně mohou do vzduchu uvolňovat toxické chlorominové látky. Chlór také zamořuje vodu a též může ohrožovat vodní organismy. Kromě chlóru bělidla a rozjasňovače obsahují chemikálie, které zůstávají na oblečení, aby absorbovala UV světlo a pomáhala tak oděvům vypadat jasněji. Jedná se především o nafto-triazolystilbeny, benzoxazolyl nebo diaminostilbendisulfonát. Najdete v produktech, které hlásají hesla typu: "Bílá bělejší! Jasnější bílá!". 


Za pohodlí používání konvenčních pracích prostředků platí také naše zdraví. Oblečení vyprané v syntetické chemii a provoněné chemickými parfémy nosíme denně na sobě. 24 hodin každý den, ve dne i v noci vystavujeme naší pokožku vlivu nevymáchaných zbytků pracích prostředků a aviváží. Měli bychom mít na paměti, že kůže je přitom největším lidským orgánem, který ze svého okolí vstřebává 60 - 100 % látek. Pokud tedy škodlivé chemikálie obsažené v pracích prostředcích prosáknou naší pokožkou, mohou se v našich organismech dlouhá léta hromadit. Kožní onemocnění, alergická reakce nebo astma se potom dostávají snadno ke slovu. 

bed-bedroom-blanket-545015 

  • PARFÉMY A SYNTETICKÉ VŮNĚ: Rozluštit vonné přísady je oříšek. Bývají totiž na etiketě schovány zpravidla pod nic neříkajícím názvem Parfémy (parfume či fragrance). Laik tak jen těžko pozná, zda je vůně přírodní nebo syntetická. Prací prostředek, který obsahuje vůně syntetické je obvykle plný chemikálií. Syntetické vůně obsahují chemie, které nemusí být uvedeny na štítku prostředku, nejen u nás je v tomto zákon k prací drogerii velmi mírný. Ty nejkvalitnější značky používají k ovonění esenciální nebo éterické oleje v organické kvalitě.  

 

  • POVRCHOVĚ AKTIVNÍ LÁTKY (TENZIDY): Rozumějme čistící složky známé jako formaldehyd (tedy karcinogen) nebo třeba deithanolamin způsobující podráždění pokožky, očí a dokonce může způsobovat jaterní problémy. Vyhnout obloukem bychom se měli také nonphenolu ethoxylátu, který dráždí kůži a je toxický pro nervovou soustavu. 

 

  • STABILIZÁTORY: Jedná se například o polyalkylenoxid nebo ethylenoxid, které mají na svědomí podráždění očí, plic anebo také vznik dermatitidy. 

 

ojos_rojos1 

EKO-PRANÍ ≠ DRAHÉ PRANÍ

Cena ekologických pracích gelů a změkčovačů prádla, které zastupují klasickou aviváž, se pohybují okolo 200Kč za litr. Že je potřeba sáhnout hluboko do kapsy je tedy předsudek. Pokud jste našli inspiraci skoncovat s další chemií ve vašem každodenním životě, můžeme vřele doporučit ekologické prací gely BIOPUROkterými jsme hrdými prodejci. Na našem e-shopu je najdete v sekci "eko praní"

BIOPURO_compress